"החוק הבינלאומי הוא חסר חשיבות בענייני ביטחון, כי בסופו של יום, מי שצריך לחיות עם הטרור זה הישראלים. יש לנו אחריות שלא להפקיר את אזרחינו בלי הגנה"

- או -

"מדינות רבות לא נשמעות לחוק הזה"


זה קצת עצוב שבישראל יש מסורת של זלזול במוסדות הבינלאומיים. זה התחיל עוד בתקופת בן-גוריון, שטבע את המונח "או"ם שמום", ואשר הערים על האו"ם והשיג הכרה בישראל על פני שטח גדול בהרבה מזה שיועד לה בתכנית החלוקה. הזלזול התעצם כשישראל הצליחה להתחמק מיציאה מהשטחים הכבושים והגולן משך עשרות שנים, מלבנון 17 שנים, ומלהשיב את הפליטים כבר 60 שנה.

אולי כדאי להזכיר, אם כן, שלחוק הבינלאומי יש רקורד עולמי עצום. הוא עשה הרבה טוב בעולם: מנע מלחמות, יישב מחלוקות, שלח כוחות, והביא פושעים לדין. החוק הבינלאומי בהחלט מכיר בזכותה של מדינה להגן על עצמה, אבל לא בזכותה לעשות ככל העולה על רוחה לשם מטרה זו, וליצור עוולות אחרים. לכן, במקום לרמוס את החוק הבינ"ל ברגל גסה, עלינו לעודד את המדינות העולם לתת לו משנה תוקף וחשיבות, וגם לאכוף אותו על ישראל, במקומות שבהם היא סוררת (כולל ענייני סביבה, גרעין, עינויים, סחר בנשים, גניבת משאבי מעמקים וסחר בנשק).

ישראל נהנית מאוד מן החוק הבינלאומי! החוק הבינלאומי והאו"ם הם המוסדות שהביאו להקמת המדינה היהודית כצו השעה; הם אשר הכירו בישראל בגבולות קו הפסקת האש, שחרגו מאוד מתכנית החלוקה; הם אלו שקיבלו את הצורך לפתוח במלחמת 1967 (מול מצרים וירדן); הם אלו שבזכותם התארגנו הפיצויים על השואה; הם מה שמאפשר לנו להגיש תביעות של נפגעי טרור; והם גם אלו שהכירו בזכותה של ישראל לבנות חומה לצורכי ביטחון (על הקו הירוק). חשבו על זה: לו אמנת ג'נבה הרביעית הייתה נחתמת ומאומצת בעולם ב-1939 ולא ב-1949, אפשר שהשואה לא הייתה מתרחשת, או שהעולם היה עושה משהו. החוק הבינלאומי הכניס לראשונה את היהודים, שנתפסו כ"האחר" האולטימטיבי, כשווים לאומות העולם, ובכך הוא נותן מענה לאנטישמיות, והיהודים אמורים להיות הראשונים לאמצו. זו המסקנה של העולם מהשואה.

ולסיום, עיקרון ההדדיות (שהוא בדיוק הפוך ממה שהוא נשמע) הוא הבסיס של החוק הבינלאומי. הוא קובע שאם הפרו את זכויותיך, אין זה מקנה לך את הזכות להפר בחזרה את זכויותיהם של אחרים. זה בסה"כ מאוד דומה לעיקרון של החוק בתוך המדינה: אם יקיריך הותקפו (למשל באונס או רצח), אין זה מקנה לך את הזכות לרצוח או לאנוס גם כן.

ולנוכח העובדה שההתעלמות שלנו מהחוק הבינלאומי לא הביאה לנו יותר ביטחון – הגיע הזמן להחליף דיסק.